s wymaga pomocy psychologa, psychiatry, jak i psychoterapii. Psychoterapia jest jedną z metod leczenia zaburzeń psychicznych. Stosowana jest w psychologii i ma za zadanie pomóc osobom z różnorodnymi problemami psychicznymi. Psychoterapia może być prowadzona indywidualnie lub może być też terapia grupowa. Sama forma leczenie nie jest niczym nowym. Już w starożytności zajmował się tym Arystoteles i Galen. Jest to dowód na to, że od niepamiętnych czasów ludzie zmagali się z chorobami ciała i umysłu. Psychoterapia daje dobre rezultaty w leczeniu nerwicy lękowej i zaburzeń osobowości. W naszym kraju usługi psychoterapeutyczne są dostępne w ramach ubezpieczenia społecznego. Wystarczy tylko przełamać swój wstyd i niechęć i skorzystać z pomocy specjalisty. I wrócić do pełni zdrowia psychicznego.
W razie potrzeby warto również skorzystać
Psychiatra i psycholog, to taki sam specjalista, jak każdy inny lekarz. I dlatego dobrze by było, gdyby przed pójściem do nich nie paraliżował nas wstyd i lęk, że ktoś znajomy nas zobaczy. Za wizytę nie musimy płaci, gdyż usługi takie w naszym kraju są bezpłatne. Czasem tylko wymagają zapisania się na listę oczekujących na wizytę. W razie potrzeby warto również skorzystać z innych zbiegów mających na celu pomóc naszej psychice. Pomóc potrzebującym może psychoterapia indywidualna, jak również terapia grupowa. Ani jednej, ani drugiej nie ma co się krępować. Ponieważ psychoterapia indywidualna odbywa się tylko w obecności psychologa. A terapia grupowa odbywa się także w obecności psychologa, jako specjalisty, który kieruje rozmową. Jak również w terapii grupowej uczestniczą inni pacjenci, których również nie należy się krępować. Bo są to ludzie podobni nam. Są tak samo pokaleczeni na psychice i wymagają podobnie jak my pomocy specjalisty. Pokaleczenia psychiki mogą mieć różne podłoże. Lecz wspólnym mianownikiem jest to, że pragną pomóc sobie i wrócić do pełni zdrowia psychicznego.
Psychoterapeuta powinien nie tylko wykazywać się
Psychoterapia to obecnie jeden z wielu sposobów na przeciwdziałanie objawom wiążącymi się z trudnymi stanami w naszym życiu. Niejednokrotnie nie jesteśmy w stanie nadążyć za zmianami w sferze prywatnej, jak i zawodowej. Poczucie niezrozumienia, braku empatii, samotności, negatywne informacje z całego świata, podatność na stres, choroba nasza lub bliskich osób, brak motywacji do dalszych działań to jedne z tych powodów, dla których psychoterapia powinna zostać podjęta. Jeżeli czujemy, że jest z nami niewesoło, to nie należy zwlekać i wyszukać specjalistę, który będzie w stanie nam pomóc. Psychoterapeuta powinien nie tylko wykazywać się wiedzą z zakresu medycznego, ale być również naszym przewodnikiem i powinien potrafić podejść do każdego przypadku w inny sposób. Dobrym rozwiązaniem jest np. terapia grupowa. Polega ona na spotkaniu w wąskich grupach od kilku do kilkunastu osób wraz z terapeutą w zamkniętym pokoju. Dzięki temu mamy pewność, że nasze rozmowy zostaną zachowane w pełnej tajemnicy.