Kiedy warto udać się do psychoterapeuty? - zdrowie uroda

warsztaty rozwoju osobistego kraków

O metodzie terapii Gestalt

Psychoterapia Gestalt, wywodząca się z nurtu terapii humanistycznych, wyznaje indywidualne podejście do pacjenta. Podejście terapii Gestalt zakłada, że każdy człowiek jest wyjątkowy, a jego doświadczenia są niepowtarzalne

Kiedy warto udać się do psychoterapeuty? - zdrowie uroda warsztaty rozwoju osobistego kraków
. Ze względu na niepowtarzalność oraz wyjątkowość doświadczania przez istotę ludzką, terapia Gestalt skupia się na tym, co jest teraz. Wszelkiego rodzaju uogólnienia są odejściem od zasady "tu i teraz" uznawanej przez ten nurt psychoterapeutyczny. Z tego powodu terapeuta specjalizujący się w prowadzeniu psychoterapii Gestalt nie leczy depresji oraz lęków, ponieważ każda osoba może w sposób charakterystyczny doświadczać tych stanów w danym momencie. Istotne w terapii Gestalt jest kładzenie nacisku na zmianę, w której pacjentowi pomaga terapeuta. Według założeń terapii Gestalt nie ma ludzi, którzy są ciągle odważni, albo ciągle niepewni siebie, ponieważ wiele zależy od sytuacji, w jakiej się akurat znajdują. Psychoterapia Gestalt wyznaje holistyczne podejście do istoty ludzkiej.


Co daje terapia?

Na terapię najczęściej uczęszczają pacjenci zmagający się z bardzo poważnymi problemami. Nienaturalny i nieprawidłowy stan psychiczny uniemożliwia im funkcjonowanie w społeczeństwie, tak więc logicznie rzecz biorąc wymaga on leczenia, które zapewnia zwykle albo terapia indywidualna, albo terapia grupowa. Czasami psychoterapie pomagają też tym ludziom, którzy bez żadnej większej przyczyny odczuwają coraz częściej smutek albo po prostu nie czerpią już takiej przyjemności z życiowych sytuacji. O swój stan psychiczny warto wtedy zawalczyć. W przeciwnym wypadku może się on przerodzić w coś znacznie poważniejszego, czyli np. w depresję.

Jeżeli chodzi natomiast o konkretne schorzenia czy przypadłości, psychoterapia na pewno pomoże osobom, które chorują na nerwicę lękową, depresję, nerwicę natręctw bądź nadmierną nieśmiałość, nierzadko przeradzającą się w fobię społeczną. Terapia jest jednak także formą zwykłego wsparcia oraz nauki samego siebie. Każdemu może się ona przydać i u każdego może się sprawdzić.


Co daje psychoterapia

Psychoterapia polega na regularnych spotkaniach z terapeutą, który korzysta z metod psychologicznych w celu poprawy stanu pacjenta. Sam przebieg psychoterapii zależy od tego, w jakim nurcie psychologicznym jest ona prowadzona. Współcześnie sporo osób korzysta z usług psychoterapeutów idąc po pomoc do specjalisty. Zadaniem psychoterapii jest pomóc pacjentowi z danym problemem oraz zrozumieć własne mechanizmy psychologiczne, które sprawiają że reagujemy w określony sposób. Odpowiednio przeprowadzona psychoterapia może przynieść pacjentowi wiele korzyści, przede wszystkim polepszając jego jakość życia. Sam proces psychoterapii jest dość powolny, ponieważ każda zmiana myślenia, sposobu zachowania, kontrolowania emocji wymaga wiele czasu oraz systematycznej pracy samego pacjenta nad sobą. Z psychoterapii warto skorzystać zawsze wtedy, gdy potrzebujemy pomocy profesjonalisty, żeby uporać się z jakimś wewnętrznym problemem. Psychoterapia pomaga w poradzeniu sobie z wieloma różnymi problemami, pozwalając na uzyskanie równowagi psychologicznej.


Dzisiejsze czasy nie dla wszystkich są

Dzisiejsze czasy nie dla wszystkich są proste i łatwe do przejścia. Wiele mnożących się problemów pogłębia smutek czy stany nerwowe. Aby móc skutecznie zapobiec rozwijaniu się wielu chorób takich jak np. depresja warto skorzystać z pomocy fachowca. Czym jest psychoterapia? Co jest jej głównym celem? W jaki sposób jest prowadzona?
Psychoterapia to metoda leczenia psychiki ludzkiej, poprzez oddziaływanie na umysł i procesy myślowe. Odpowiednio dobrane techniki pozawalają wydobyć z wnętrza pacjenta jego bojaźnie, strach czy potrzeby. Główną cechą tego rodzaju spotkań jest nawiązanie zaufania i personalnego kontaktu między terapeutą a pacjentem, jak również wdrożenie się w odpowiedni nastrój i chęć współpracy. Wśród wielu metod leczenia można wyróżnić kilka rodzajów postępowania. Wśród nich są:
- terapia indywidualna,
- terapia grupowa,
- pomoc współmałżonkom,
- spotkania rodzinne,
- wiele innych.
Każda z przybranych form dobierana jest indywidualnie zgodnie z potrzebami osoby potrzebującej pomocy.